Μιλώντας κατά την διάρκεια της εκδήλωσης για τα 77 χρόνια της μάχης των οχυρών ου Εχίνου την περασμένη Κυριακή ο στρατηγός διοικητής Γ. Καμπάς έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα στους κακούς γείτονες της Θράκης και τόνισε ότι το ΔΣΣ όπως και κάθε άλλη στρατιωτική μονάδα σε όλη την επικράτεια δεν θα επιτρέψει να χαθεί κάθε χιλιοστό της Ελληνικής Γης. Επίσης στην αναφορά του δεν ξέχασε και τα δύο στελέχη του ΔΣΣ που κρατούνται αιχμάλωτοι στις Τουρκικές φυλακές. Αναλυτικά ο στρατηγός διοικητής ανέφερε: «Γνωρίζουν όλοι ότι σε αυτήν την περιοχή (πομακοχωρια) είναι Έλληνες. Είχαν και αυτοί τις θυσίες τους και τους αντιμετωπίζουμε όπως αντιμετωπίζουμε όλους τους Έλληνες πολίτες. Αυτό κάνουμε και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε. Είμαι χαρούμενος που αυτό γίνεται και θα συνεχίσει να γίνεται και τα επόμενα χρόνια. Τέλος θα ήθελα να πω κυρίες και κύριοι ότι το ΔΣΣ και ο Ελληνικός Λαός είναι ένας λαός ειρηνικός. Το ΔΣΣ όπως και οι υπόλοιπες στρατιωτικές δυνάμεις που βρίσκονται εδώ και στα νησιά μας, για να εξασφαλίζουν την ηρεμία και για να μπορεί ο καθένας πολίτης να κάνει τα δικά του έργα, την δουλειά του και ότι κάνει ο καθένας, αλλά εμείς είμαστε εδώ επίσης, για να υπερασπιστούμε κάθε χιλιοστό της Ελληνικής Γης αν τολμήσει κάποιος να σκεφθεί κατά αυτής. Χρόνια πολλά σε όλους και χρόνια πολλά στα παιδιά μας που είναι κρατούμενοι στις φυλακές της Τουρκίας και εύχομαι γρήγορα να γυρίσουν πίσω στις αγκαλιές μας.
Σχετικά με τον Συγγραφέα
Xanthi Times
Ηλεκτρονική εφημερίδα Xanthitimes.gr ειδήσεις από την Ξάνθη, Α.Μ.Θ, την Ελλάδα και τον κόσμο. Έγκαιρη και έγκυρη Ενημέρωση - www.xanthitimes.gr.
σχετικές αναρτήσεις
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2023
Πρόσφατα άρθρα
- Κλιματικής κρίσης συνέχεια. Τι λέει το ΓΕΩΤΕΕ ΘΡΑΚΗΣ για τις καλλιέργειες
- Αναδρομικά χαράτσια – διωγμός των ελεύθερων επαγγελματιών
- Λαϊκή Συσπείρωση για τις διακοπές υδροδότησης στο Δήμο Αβδήρων
- Άνοιξε η πλαταφόρμα κοινωνικού τουρισμού για τους συνταξιούχους ΟΑΕΕ πρώην ΤΕΒΕ
- Οι 9 παραλίες σε όλη τη Θράκη που είναι προσβάσιμες σε όλους τους πολίτες με απόφαση του Υπουργείου Τουρισμού.
- Μπελέρης από Αθήνα: O Μητσοτάκης απέδειξε ότι είναι ηγέτης όλου του ελληνισμού!
- Τουρισμός: Εκθρέψαμε ένα τέρας;
- Συνελήφθησαν δύο διακινητές οι οποίοι προωθούσαν στο εσωτερικό της χώρας μη νόμιμους μετανάστες
- Καλοκαιρινές αιμοδοσίες Αγάπης 2024
- «Εναρμονισμένος Στρατιωτικός Διάδρομος Κινητικότητας» Ελλάδας, Βουλγαρίας και Ρουμανίας – «Διάδρομος» παραπέρα εμπλοκής και κινδύνων για τους λαούς