Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ. Τι και αν ισοφαρίστηκε σε 2-2. Ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη του νίκη, ξανά εντός έδρας, επικρατώντας 3-2 του Α.Σ. Ιωαννίνων.

Όσοι βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος παρακολούθησαν ένα ματς 2,5 ωρών με μεγάλο ενδιαφέρον και ανατροπές.

Η ομάδα της Ηπείρου ήταν αυτή που πήρε στις λεπτομέρειες του 1ο σετ με 25-22, αλλά ο Φοίνικας είχε την απάντηση ισοφαρίζοντας σε 1-1 με 25-19. Η ομάδα του Έβρου μπήκε αποφασισμένη στο τρίτο σετ και το κατέκτησε με 25-17 για να κάνει την ανατροπή. Οι φιλοξενούμενες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έστειλαν το ματς σε τάι μπρέικ παίρνοντας το 4ο σετ με 25-21.

Το τάι μπρέικ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 3-3, Τα Γιάννενα πέρασαν μπροστά με 3-5 και 5-7, αλλά ο Φοίνικας έκανε το 9-8 και 10-8 με δύο συνεχόμενους πόντους της Μόλλα. Ο Φοίνικας διατήρησε το προβάδισμα του (11-9), οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 11-11, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν το 13-11 με 2 πόντους από την Μάρκουλη. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια θα πάνε πόντο πόντο, με την Μάρτση να κάνει το 16-16 με μπλοκ, τα Γιάννενα να πάρουν προβάδισμα με 16-17, αλλά τον Φοίνικα να περνάει μπροστά με 18-17 και να τελειώνει το παιχνίδι με 19-17.

Πλήγμα για τον Φοίνικα ο τραυματισμός της Οικονομίδου προς το τέλος του αγώνα, αύριο Δευτέρα θα διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασης της αθλήτριας.

Τα σετ: 22-25, 25-19, 25-17, 21-25, 19-17.

Φοίνικας Αλεξ/πολης (Δ. Τσουλκανάκης): Οικονομίδου, Molla, Μάρκουλη, Αρχιμανδρίτη, Ζάικου, Μάρτση, λ- Κοντογιάννογλου (Παπαβασιλείου, Ανδρεάδη, Βούλγαρη).

Α.Σ. Γιάννινα (Κ. Τσιούπης): Ντούση, Μπούρλη, Chabai, Παππά Κ., Παππά Α., Τικμανίδου, λ- Θεοπίστου (Τάνα, Καλουτσάκη, Κακαγή).