Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Α.Σ. Ορέστης Βασίλης Ξάνθης στον δυναμικό και συνάμα εκπαιδευτικό Α.Σ. υπάρχει τμήμα προ παιδικό ψυχοκινητικής αγωγής με παιγνιώδη μορφή από 3,5 έως και 5 ετών το οποίο και λειτουργεί, με ευθύνη του προπονητή και Παγκόσμιου Πρωταθλητή, Καθηγητή Φυσικής Αγωγής-MSC και Συγγραφέα του βιβλίου “230 Παιχνίδια και Ασκήσεις στο taekwondo από 4 – 12 ετών ” σε 8 γλώσσες, Ανδρέα Χρηστίδη . Το αθλητικό τμήμα του επί 14 χρόνια Αθλητικού Σωματείου στην Ξάνθη, έχει πλέον την δυνατότητα να κάνει τομές στα αθλητικά δρώμενα της Ξάνθης. Μετά από συνεχή σεμινάρια, σπουδές εξειδίκευση, ταξίδια σε όλο τον κόσμο συλλέγοντας εκπαιδευτικές, αγωνιστικές και προπονητικές εμπειρίες, πλέον ο Ορέστης Βασίλης, μπορεί να συνδυάσει τον αθλητισμό με τον παιδαγωγικό προσανατολισμό. Ρωτήσαμε τον προπονητή Ανδρέα Χρηστίδη τι σημαίνει τμήμα προ – παιδικό ψυχοκινητικής αγωγής με παιγνιώδη μορφή από 3,5 έως και 5 ετών το οποίο λειτουργεί με μεγάλη επιτυχία και φέτος. Όπως ανέφερε είναι η προπόνηση με παιγνιώδη μορφή, με όλες τις προϋποθέσεις ανάπτυξης και ομαλής εξέλιξης υγιών χαρακτήρων, σε όλα τα εξελικτικά στάδια του παιδιού, με σεβασμό κ γνώση στις παιδαγωγικές και προπονητικές αρχές με βάση στην αρχή του μακροχρόνιου σχεδιασμού, ανάπτυξη θεμελιωδών συναρμοστικών ικανοτήτων και κοινωνικών δεξιοτήτων, ώστε να μπορέσουμε μετά την εφηβεία, να μεγιστοποιήσουν την επίδοση και απόδοση στο άθλημα μας και όχι μόνο. Εκπαιδεύουμε ανθρώπους χρήσιμους για την κοινωνία αλλά και όσους το επιδιώκουν, μπορούμε και τους δείχνουμε τον δρόμο του Πρωταθλητή, με αποτελέσματα μέχρι τώρα και όχι λόγια. Όσοι βέβαια δεν γίνουν Πρωταθλητές στο τερέν, σίγουρα γίνονται πρωταθλητές στη ζωή με γνώμονα την δια βίου άσκηση και εκπαίδευση την οποία μεταλαμπαδεύουν ως ΓΟΝΕΙΣ στο πολυτιμότερο αγαθό που τους χάρισε ο Θεός. Τα Παιδιά τους.
Σχετικά με τον Συγγραφέα
Xanthi Times
Ηλεκτρονική εφημερίδα Xanthitimes.gr ειδήσεις από την Ξάνθη, Α.Μ.Θ, την Ελλάδα και τον κόσμο. Έγκαιρη και έγκυρη Ενημέρωση - www.xanthitimes.gr.
σχετικές αναρτήσεις
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2023
Πρόσφατα άρθρα
- Αναδρομικά χαράτσια – διωγμός των ελεύθερων επαγγελματιών
- Λαϊκή Συσπείρωση για τις διακοπές υδροδότησης στο Δήμο Αβδήρων
- Άνοιξε η πλαταφόρμα κοινωνικού τουρισμού για τους συνταξιούχους ΟΑΕΕ πρώην ΤΕΒΕ
- Οι 9 παραλίες σε όλη τη Θράκη που είναι προσβάσιμες σε όλους τους πολίτες με απόφαση του Υπουργείου Τουρισμού.
- Μπελέρης από Αθήνα: O Μητσοτάκης απέδειξε ότι είναι ηγέτης όλου του ελληνισμού!
- Τουρισμός: Εκθρέψαμε ένα τέρας;
- Συνελήφθησαν δύο διακινητές οι οποίοι προωθούσαν στο εσωτερικό της χώρας μη νόμιμους μετανάστες
- Καλοκαιρινές αιμοδοσίες Αγάπης 2024
- «Εναρμονισμένος Στρατιωτικός Διάδρομος Κινητικότητας» Ελλάδας, Βουλγαρίας και Ρουμανίας – «Διάδρομος» παραπέρα εμπλοκής και κινδύνων για τους λαούς
- Συνελήφθη διακινητής ο οποίος προωθούσε στο εσωτερικό της χώρας μη νόμιμους μετανάστες